KERALA STATE CENTRE FOR ADVANCED PRINTING AND TRAINING  
THIRUVANANTHAPURAM

Employees Details

 

Head Offiice Complex, Vattiyoorkavu, Thiruvananthapuram
Sl. No Name ID Designation
1 Rajendran T 6 Riso Operator
2 Sunil M A  9 D.T.P.Operator
3 Anitha J  Vincent 12 Junior Accountant
4 Sajith S  13 D.T.P.Operator
5 Zeenath Beegum S  14 Junior Accountant
6 Fathima Beevi M  23 Assistant Accounts Officer
7 Gopakumar B 24 Mechanic Cum Offset Printer
8 Christber S  36 Work Assistant
9 Krishnakumar G 37 Mechanic Cum Offset Printer
10 Shanifa M  38 Work Assistant
11 Harikumar B 41 Web Offset Machine Operator
12 Ramachandran  P 54 D.T.P.Operator
13 Nizamudeen M  56 D.T.P.Operator
14 Sulficker Ali A 58 D.T.P.Operator
15 Baby John J  64 Driver
16 Ganesh Kumar C  68 Accountant
17 Sabeena A  69 Accountant
18 Jeyagopal V 73 Training Officer
19 Krishna Kumar T 74 D.T.P.Operator
20 Vargheese Koshy 76 Production planning Supervisor
21 Gopa Kumar G 80 D.T.P.Operator
22 Zakaria A 82 Helper
23 Leena B Nair 83 D.T.P.Operator
24 Sudheer M A 85 Work Assistant
25 Sunitha N 86 Work Assistant
26 Vileep Kumar V 89 D.T.P.Operator
27 Saleena  M Saidu 90 D.T.P.Operator
28 Krishna Moorthy S 91 D.T.P.Operator
29 Shanavas A 95 Riso Operator
30 Dhurvesh M 96 Riso Graph Operator
31 Sidheek A 97 Riso Graph Operator
32 Ajitha Kumar  R 107 Junior Accountant
33 Sreekumari A V 109 Junior Accountant
34 Jaideep M 110 Sales Assistant
35 Sambath Kumar G 115 Web Offset Machine Operator
36 Shibu S 117 Junior Accountant
37 Balachandran Pillai S 120 Junior Accountant
38 Sarath Kumar  M B 123 U.D. Clerk
39 Simi S 125 L.D.Clerk
40 Hameed A 146 Junior Accountant
41 Rajesh Kumar  R 127 D.T.P.Operator
42 Anvar A 129 U.D.Store Keeper
43 Vijayan S 139 Treadle Printer
44 Prakash S R 144 Security Guard
45 Suresh N K 147 Assistant Training Officer
46 Venugopalan B 150 Work Assistant
47 Deepak S Roy 151 Work Assistant
48 Deepa Sumukhan 155 Training Officer
49 Gopakumar  S 156 Riso Graph Operator
50 Saji S 157 Work Assistant
51 Minimol L 166 Office Assistant
52 Abu N 167 L.D.Clerk
53 Milan S 168 Office Assistant
54 Ganesan R 175 Helper
55 Manoj S 177 Helper
56 Jyothika P 183 E.T.Operator
57 Nuju A 184 E.T.Operator
58 Radhika K 185 Proof Reader
59 Sheela R 195 L.D.Typist
60 Gayathri J R 196 L.D.Typist
61 Sunil Kumar K 201 Production Planning Supervisor
62 Girija B 202 E.T.Operator
63 Sherly K R 203 L.D.Typist
64 Ameer Ali A 208 Work Assistant
65 Girija Vallabhan V 215 Instructor Printing
66 Anitha Kumari M 218 Work Assistant
67 Lekha S 219 Work Assistant
68 Sunil Kumar R 220 Work Assistant
69 Salim M K 222 Helper
70 Niza  L 226 U.D.Clerk
71 Ajakumar K 227 Security Guard
72 Rajeev R S 232 U.D.Clerk
73 Antony Joshua 236 Security Guard
74 Laila A 238 Work Assistant
75 Asok Kumar G 241 Artist Cum Photographer
76 Ajithkumar R 244 Hardware Engineer
77 Philomina Das S 245 Proof Reader
78 Renji R 246 Instructor(AVE)
79 Jaseer S 247 Instructor(AVE)
80 Pradeep T 248 Artist Cum Photographer
81 Sreedevan Sukumaran 250 Computer Operator
82 Jayalekshmi A R 255 Marketing Executive
83 Premadasan K K 257 Work Assistant
84 Harikumar D 262 Draftsman (Civil)
85 Geetha Kumari T G 263 Computer Operator
86 Siby C Jose 265 Computer Operator
87 Selvaraj J 266 Binder
88 Choodamani Alias Manju 272 P T Sweeper
89 Ariba Beevi 276 P T Sweeper
90 Sameer S 281 Reprographic Assistant
91 Madhu M G 282 Reprographic Assistant
92 Salin Kumar E 285 Cleaner
93 Narayana Swamy S 287 Supervisor (E M)
94 Sindhu A 288 Draftsman
95 Abdul Navas A 293 Helper
96 Smitha James 308 L.D.Clerk
97 Resmi S 311 L.D.Clerk
98 Manju P B 313 L.D.Clerk
99 Shajeena N 319 E.T.Operator
100 Anil Kumar M S 326 Reprographic Assistant
101 Binitha S P 329 Peon
102 Saheer Sha S 331 Peon
103 Bindhu Mol N 335 Store Assistant
104 Simi K L 336 Store Assistant
105 Priya S A 338 Store Assistant
106 Laiju V S 339 Store Assistant
107 Sunil Raj N S 341 Cost Accountant
108 Sabita F 344 L.D.Clerk
109 Hiran Gopi 346 L.D.Clerk
110 Jaya C 348 L.D.Clerk
111 Sakeela G 351 E.T.Operator
112 Sabitha Scaria 356 Store Assistant
113 Leo Raj 358 L.D.Clerk
114 Prince J Kuriakose 368 Project Officer
115 Sam Alphonse 369 Public Relation Officer
116 Manoj Babu 379 Assistant Director
117 Sujakumari   S  S 383 Computer Operator
118 Reeja Krishnan 385 Computer Operator
119 Sree Kumar   G   387 Computer Operator
120 Shibu K Varghese 398 Driver
121 Augustian S 399 Driver
122 Sajeev P S 402 D.T.P.Operator
123 Santhini Viswom  R 403 D.T.P.Operator
124 Sreelal S 404 D.T.P.Operator
125 Biju Mone  V  M 407 D.T.P.Operator
126 Ramaswamy V L 408 D.T.P.Operator
127 Ramesh Kumar  G 409 D.T.P.Operator
128 Bindu V 413 D.T.P.Operator
129 Sajir B 419 D.T.P.Operator
130 Sheeja M H 420 D.T.P.Operator
131 Jayanthi L 433 D.T.P.Operator
132 Anil Kumar V 441 Lab Assistant Cum Electrician
133 Suresh Kumar S 445 Lab Assistant Cum Electrician
134 Jacob Poykail Scaria 450 Production Planning Assistant
135 Jubi Mathew 463 Computer Operator
136 Baiju S   468 Helper
137 Sherin Das C P 476 D.T.P.Operator
138 Harikumar  T  K 477 Hardware Technician
139 Bindu Devi  K 479 Binder
140 Mini  D 482 Binder
141 Prameela Das  S 483 Binder
142 Sneha Letha P 484 Binder
143 Sreelatha Devi  K  J 485 Binder
144 Ushakumari O   487 Binder
145 Ajith Prasad  T  K 490 Binder
146 Chithra  T  K 491 Office Assistant
147 Shain  S 492 Screen Printer
148 Suresh N   493 Office Assistant
149 Anil Kumar R S 495 Binder
150 Geetha Kumari V S 496 Binder
151 Satheesh Kumar  V  O 501 Binder
152 Arunkumar  S 509 Binder
153 Raju E C 517 Binder
154 Saira S 519 Office Assistant
155 Saleenamma S   520 Accounts Assistant
156 Udaya Kumar  S 528 Office Assistant
157 Shylaja K S 536 Office Assistant
158 Manju Lekha   G  S 556 Binder
159 Sheelambika   V 559 Binder
160 Sreedevi P 561 Binder
161 Sudhamony  P 562 Binder
162 Vinod Kumar  B 564 Binder
163 Sarika Kumari S 566 Binder
164 Suresh Kumar  P  N 569 Binder
165 Saji Joseph 582 Binder
166 Tom Joseph 585 Binder
167 Pushpalekha P 603 Binder
168 Manjusha   S 611 Binder
169 Jose Kutty Abraham 622 Driver
170 Kumari Bindu S 657 P T Sweeper
171 Nadeera Beevi A 674 P T Sweeper
172 Vijayalekshmi  T 693 L.D.Typist
173 Mini T 701 L.D.Clerk 
174 Susan George 712 L.D.Typist
175 Lissy Louis 719 L.D.Clerk 
176 Raseena Mol  P  S 721 L.D.Clerk 
177 Saju Oommen 724 Reprographic Assistant
178 Byju  M 738 Reprographic Assistant
179 Preetha  V   744 L.D.Typist
180 Rejani  P  G   747 L.D.Typist
181 Sreedevi  S   752 L.D.Typist
182 Sulbath Beevi  A   760 L.D.Typist
183 Anitha  R  V 762 L.D.Clerk 
184 Manoj Kumar  V  N 780 L.D.Clerk 
185 Chithra  P  R 804 L.D.Clerk 
186 Jayakumar B 807 Sales Assistant
187 Sajitha  N 827 L.D.Clerk 
188 Ajith Kumar   N 837 Helper
189 Ajith Kumar M 838 Helper
190 Ajitha Kumari  K 840 Helper
191 Ameen A 842 Helper
192 Anil Kumar  G 846 Helper
193 Anil Kumar  S 848 Helper
194 Appurajan N 852 Helper
195 Asha Rani N  P   854 Helper
196 Asoka Kumar K 856 Helper
197 Biju  V  R 861 Helper
198 Bijumon K J 866 Helper
199 Binu K 869 Helper
200 Byju   B 872 Helper
201 Christopher A 874 Helper
202 Fem Sebastian 877 Helper
203 Geetha Kumari  S 878 Helper
204 George Isac 881 Helper
205 Gopakumar N 883 Helper
206 Joble Thomas 897 Helper
207 Jojo Mathew 899 Helper
208 Lekha A S 911 Helper
209 Lukkumanul Haqueem A 914 Helper
210 Manju  S  Nair 918 Helper
211 Mini Rani  G  R 924 Helper
212 Mohamed Sudheer  S 926 Helper
213 Muneer T H 931 Helper
214 Nazeer A A 936 Helper
215 Prince Varghese 944 Helper
216 Radhakrishnan Nair S 945 Helper
217 Rajan  C  S 947 Helper
218 Rajesh Kumar   K  R 948 Helper
219 Riza  A  M 953 Helper
220 Robinson P 955 Helper
221 Sabitha Beevi D 956 Helper
222 Saral Steaphen 966 Helper
223 Shaji C  S   969 Helper
224 Shaju A 975 Helper
225 Shanavas  M 977 Helper
226 Sreekumar  K 991 Helper
227 Sulaiman S 996 Helper
228 Sunil Kumar  P  J 1001 Helper
229 Sunitha K 1004 Helper
230 Suresh Kumar  M R 1008 Helper
231 Suresh Kumar  S 1009 Helper
232 Swapna C L 1012 Helper
233 Vargese S 1018 Helper
234 Venu V   1021 Helper
235 Venu V R 1022 Helper
236 Vijayakumar  V 1026 Helper
237 Viswas  M 1030 Helper
238 Yaseer  S 1031 Helper
239 Yesodharan Sivanandan 1032 Helper
240 Ajitha J 1035 Helper
241 Anil Kumar  Y 1037 Helper
242 Anil V 1038 Helper
243 Bindhu S 1042 Helper
244 Jaimes Varghese 1049 Helper
245 Jayakumaran Nair P V 1050 Helper
246 Letha S 1060 Helper
247 Pradeep Kumar M D 1073 Helper
248 Rahiyanath Beegum  S 1076 Helper
249 Rajeev B 1077 Helper
250 Sarojini O 1086 Helper
251 Shyla  T 1091 Helper
252 Sivakumar K 1094 Helper
253 Surji  R 1103 Helper
254 Thulaseechandran Nair K 1106 Helper
255 Tomy Innocent 1107 Helper
256 Vinodkumar S 1111 Helper
257 Ani Kumar S 1114 Helper
258 Azeem M 1118 Reprographic Assistant
259 Hareesh  M 1127 Helper
260 Jayachandran  H 1130 Helper
261 Priya S 1145 Helper
262 Seema Rajan 1151 Helper
263 Arumarajan W R 1169 Helper
264 Muhammad Roshin    M 1175 Helper
265 Saji M A 1179 Helper
266 Sameer A   1181 Helper
267 Shibu S 1185 Helper
268 Velappan  V 1189 Helper
269 Abdurazak  K  K 1221 Helper
270 Ajitha Kumari L 1223 Helper
271 Asok Roy  A  V 1226 Helper
272 Binod V 1228 Helper
273 Jayasree  C 1231 Helper
274 Jose S 1233 Helper
275 Kabeer  K 1234 Helper
276 Rajasylaja  T 1241 Helper
277 Syamlal G S 1248 Helper
278 Baiju  R 1250 Helper
279 Prakash Chandran A K 1258 Helper
280 Sreekantan V 1264 Helper
281 Sujalekshmy R 1310 Security Guard
282 Pathumma Beevi H 1312 Helper
283 Kala C Nair 1313 L.D.Typist
284 Gladisprasannakumari G  1314 Helper
285 Rahul S S 1315 L.D.Store Keeper
286 Sanooja Beevi J 1316 Helper
287 Siyad S N 1317 Helper
288 Rehiyanath H 1319 Peon
289 Sreelatha P 1320 Helper
290 Ananthu A 1321 Helper
291 Amal Mohan C 1322 Office Attendent
292 Nithin Krishna V 1323 Helper
293 Tincy T J 1324 Helper
294 Praveen S 1325 Helper
295 Bushra B 1326 Helper
296 Sajain Singh S 1328 Helper
297 Sree Vidya  S L  1329 Helper
298 Rejitha V R 1330 Helper

 

Training Division, City Centre, Thiruvananthapuram      

Sl. No Name ID Designation
1 Thara R P 66 Training Officer 
2 Krishnan G  4 Assistant Accounts Officer
3 Jacquiline V C 382 Computer Operator
4 Sudheesh Kumar R 449 Computer Operator
5 Dhinu Chandran 544 Instructor Cum Operator
6 Manoj P A 253 Instructor Printing
7 Maya Devi S  59 D.T.P.Operator
8 Yamuna Bhaskaran 297 L.D.Clerk
9 Ajitha O S 298 L.D.Clerk 
10 Sheela R   706 L.D.Typist
11 Sidhardhan V 234 Binder
12 Sajithkumar T 374 Multimedia Operator
13 Sujina Paul A 376 Multimedia Operator
14 Sreekumar  C 990 Helper
15 Anil Kumar S 355 Office Attendent
16 Nazarudeen A 140 Security Guard

 

 

Sub Centre - Kollam   
Sl. No Name ID Designation
1 Venu K  S   692 Production Supervisor 
2 Gigimole Joseph 771 L.D.Clerk 
3 Binu P J   587 Binder
4 Madhusudananpillai  S 813 Reprographic Assistant
5 Ganga B K 280 Trade Instructor
6 Jiju Kumar K S 320 E.T.Operator
7 Laila Beevi N A 321 E.T.Operator
8 Radhakrishna Panicker 239 Work Assistant
9 Haseenamol A S 337 Store Assistant 
10 Aslam  M  A   855 Helper
11 Udayan N 1162 Helper
12 Anas S 1193 Helper
13 Mansoor J 330 Helper
14 Raju C 1208 Helper
15 Binu T Panicker 1327 Helper
16 Sunitha Beevi N 676 P T Sweeper

 

Sub Centre, Alappuzha      
Sl. No Name ID Designation
1 Shinod  P 540 Instructor Cum Operator
2 Saju P Chemparathy 332 Production Supervisor
3 Sheeba Thomas 444 D.T.P.Operator
4 Sreelatha I 504 Accounts Assistant
5 Sreedevi S 751 L.D.Clerk
6 Ajith Raj N 715 Reprographic Assistant
7 Sheeba P T 503 Office Assistant
8 Pramod Kumar R 1142 Helper
9 Vinoy Joseph 1295 Helper
10 Abey Johnson 835 Helper
11 Jayakumar C V 1170 Helper
12 Manmadhan K 919 Helper
13 Oothaman G 1072 Helper
14 Shameer A 1089 Helper
15 Thresiamma V 1105 Helper
16 Anil Kumar S S 570 Office Attendent

 

Sub Centre, Kottayam      
Sl. No Name ID Designation
1 Johnson C John   70 Training Officer
2 Ligimol Joseph 453 Production Planning Assistant
3 Jessy Joseph 416 D.T.P.Operator
4 Binu Mole Jose 430 D.T.P.Operator
5 Roby N S 443 D.T.P.Operator
6 Reshmi Paul 447 D.T.P.Operator
7 Thomas P Mathew 794 Reprographic Assistant
8 Vinayakumar P R 732 L.D.Clerk
9 Bindu Thankappan 737 L.D.Typist
10 Plemine Jacob 515 Office Assistant
11 Sudarsanan M R 526 Binder
12 Saly Varghese 583 Binder
13 Shaji Joseph 758 Sales Assistant
14 Regi Mammen Abraham 824 Sales Assistant
15 Sojan Philip 624 Screen Printer 
16 Sagi Mathew 315 E.T.Operator 
17 Sujan Jacob 317 E.T.Operator
18 Priyanka P Cheriyan 289 Trade Instructor
19 Smitha N 524 Trade Instructor
20 Sojimon T Varghese 525 Trade Instructor
21 Sindhu Mol M N 662 Trade Instructor
22 Maria V V 514 Binder
23 Baby P R 857 Helper
24 Binu S 870 Helper
25 Jacob Philip 891 Helper
26 Jose K Luke 902 Helper
27 Madhusoodanan Nair  B 915 Helper
28 Manojkumar D 920 Helper
29 Saji Thomas 960 Helper
30 Sajith Kumar  A  K 961 Helper
31 Shaji P D 974 Helper
32 Sebastian Mathew 1150 Helper
33 Shameena V M 976 Helper
34 Shibu K  981 Helper
35 Sunil M S 1003 Helper
36 Sunny George 1005 Helper
37 Sunny P P 1006 Helper
38 Tomichan U D 1016 Helper
39 Venugopal  D 1023 Helper

 

Sub Centre, Ernakulam
Sl. No Name ID Designation
1 Shibu Ouseph 252 Instructor Printing
2 Subhash M K 538 Instructor Cum Operator
3 Linda M Paramundayil 391 Computer Operator
4 Edison Paul 421 D.T.P.Operator
5 Nicy George 425 D.T.P.Operator
6 Rachel Issac 435 D.T.P.Operator
7 Raji V K 454 D.T.P.Operator
8 Junney Joseph 545 Accounts Assistant
9 Beena Sukumaran 586 Binder
10 Emmanuel Thomas 530 Binder
11 Santhosh M R 584 Binder
12 Ajantha M R 328 Trade Instructor
13 Biju M John 860 Helper
14 Suresh K C  1100 Helper
15 Anil T K 845 Helper 
16 Biju K A 863 Helper 
17 Devassikutty K  S   876 Helper 
18 Joy Augustin 1056 Helper 
19 Leena K G 910 Helper 
20 Noble Joseph 938 Helper 
21 Raphael V J 1079 Helper 
22 Sabu Varghese 1261 Helper 
23 Testin M A 1104 Helper
24 Sairam P K 1084 Helper 
25 Suni M G 999 Helper 
26 Sunil V 1097 Helper 
27 Yedukrishnan G 1318 Helper 
28 Edwin Sebastine   K  P 1297 Helper 
29 Sreereak  K  S 1156 Helper 
30 Polachan K S 304 Office Attendant
31 Davis P A 456 Cleaner 
32 Sheeba K 1262 P T Sweeper

 

Extension Centre- Kaduthrruthy
Sl. No Name ID Designation
1 Biju V Jose 390 Computer Operator
2 Jijo Tom 457 Computer Operator
3 Joseph K P 105 D.T.P.Operator
4 Moncey T Maliackal 179 U.D. Clerk
5 Saibu K M 590 Binder
6 Anoop Sukumar 333 Store Assistant 
7 Shinymol  N  K 523 Office Assistant
8 Raju N J  949 Helper
9 Shaji Joseph 970 Helper
10 Shajimon O R 365 Helper

 

Sub Centre, Malappuram      
Sl. No Name ID Designation
1 Jayaraj V S 106 D.T.P.Operator
2 Sindhu R 214 Instructor Printing
3 Nazeema P M 597 Binder
4 Basheer V P 221 Work Assistant
5 Sivanandan   M 541 Office Assistant
6 Radhika M 1288 Helper
7 Rajan V C 268 Helper

 

Sub Centre, Kozhikode      
Sl. No Name ID Designation
1 Kumaran A P 256 Instructor Printing
2 Mohammed Ashraf N 45 Work Assistant
3 Mohiyadeen P 62 Office Attendent
4 Kunhimuhammed P 63 Office Attendent
5 Abdulla Hassan K V 100 Riso Graph Operator
6 Jameela M 124 Junior Accountant
7 Arif E T 126 Office Assistant
8 Abdulla Koya Thangal 170 Work Assistant
9 Latha P 249 Computer Operator
10 Sasi Nalloore 448 D.T.P.Operator
11 Jaseena M P 473 Computer Operator
12 Abdul Jabbar K 98 Reprographic Assistant
13 George Varghese 806 Reprographic Assistant
14 Suresh B K 1007

Helper

 

Sub Centre, Kannur      
Sl. No Name ID Designation
1 Sheeba K A 458 Computer Operator
2 Sajith V C 598 Accounts Assistant
3 Ansalem P Mathew 429 Computer Operator
4 Mohanan  P  T  K 1136 Helper
5 Kanakavalli M 1279 Helper
6 Sheena Thulluvan Poyil 1275 P T Sweeper

 

On Deputation to other Departments       
Sl. No Name ID Designation Department
1 Azad P V  67 Accountant The Under Secretary II( Services) Legislature Complex, Thiruvananthapuram
2 Sini  M  R 537 Accounts Assistant Kerala Building Construction workers welfare fund board. Kottayam
3 Laila A S 539 Accounts Assistant Kerala Fishermen's Workers Welfare Fund Board, Trissur
4 Anitha   A  V 384 Computer Operator Kerala Fishermen's Workers Welfare Fund Board, Regional Office, Alappuzha
5 Sindhu A S  18 D.T.P.Operator SCERT, Poojappura, Thiruvananthapuram
6 Saji Hakkim P 84 D.T.P.Operator General Administration Services(H) Dept, Secretariat, Thiruvnanthapuram
7 Gayathri Devi V 414 D.T.P.Operator Office of the Commissioner for Entrance Examinatons, Thiruvananthapuram
8 Nataraj V  A   434 D.T.P.Operator The Under Secretary II( Services) Legislature Complex, Thiruvananthapuram
9 Sajitha Kumari M K 367 L D Clerk Kerala Fishermen's Workers Welfare Fund Board, Kozhikode
10 Shyla  A 318 E.T.Operator State Information Commission, Kerala, Thiruvnanthapuram
11 Sheeba T  G   728 L.D.Typist Kerala Building and Other construction Welfare Fund board, Kottayam Collectorate, Kottyam
12 Anil Kumar K 494 Reprographic Assistant Kerala Fishermen's Workers Welfare Fund Board, Thiruvananthapuram
13 Sujith V V 1157 Reprographic Assistant Kerala Fishermen's Workers Welfare Fund Board, Ernakulam
14 Madhu K K  513 Trade Instructor Kerala State Beverages Corporation
15 Suma O K  997  Helper Health University